
Led Bulb By Sangui Electronics Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Bulb |
| Color | Silver |
| Material | Plastic |
| Application | Home Lighting |
| Light color | Warm White |
| Input voltage | AC90-260V |
| Power | 5W |
| Features | Energy saving, Long life, High brightness, Durable, Easy installation, Low heat output, Environmentally friendly |
Product Overview
Key Features
LED Bulb
| Description | |
| Model Name | FASBXXX1 |
| Base | Plastic |
| Light Source | LED |
| Input Voltage | AC90260V, 50/60HZ |
| Color | Warm White, Nature White, Cool White |
| Applications | Home Lighting, Balcony Lighting |
| Parameter | ||||
| Model Code | Power (W) | Flu (LM) | CCT (K) | CRI |
| FASB05W1 | 5 | 300 | 3000K | 80 |
| FASB05N1 | 5 | 320 | 4000K | 80 |
| FASB05C1 | 5 | 350 | 6000K | 75 |
| FASB07W1 | 7 | 420 | 3000K | 80 |
| FASB07N1 | 7 | 450 | 4000K | 80 |
| FASB07C1 | 7 | 490 | 6000K | 75 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SANGUI ELECTRONICS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from SANGUI ELECTRONICS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2013
GST NO
10ANQPT2895R1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 10ANQPT2895R1ZY
Muzaffarpur, Bihar
Name
Ms. Sangui Electronics Pvt. Ltd.
Address
1st Floor, Kailash Complex, Bela Road, Mithanpura, Muzaffarpur, Bihar, 842002, India
led light bulb in Muzaffarpur
Report incorrect details































