
Led Bulb - Durable Breakage Resistant Design | Vibrant Illumination, Available In Cool White
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LED Lamp |
| Wattage | 5-15W |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Luminous Flux | 470-1000lm |
| Base Type | E27/E14 |
| Material | Plastic, LED |
| Usage | Household lighting, commercial use. Ideal for residential and office applications. |
| Dimensions | 60x60mm (Approx) |
| Lifespan | 25000 hrs |
| Warranty | 1 Year |
| Certification | BIS/CE |
| Features | Energy efficient, Long lifespan, Bright light, Durable, Affordable |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ilon Lightings has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Ilon Lightings at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Sam
Address
27/38, vinayagar Kovil street, Krishnaswamy nagar, Ramanathapuram, Coimbatore, Tamil Nadu, 641045, India
led bulbs in Coimbatore
Report incorrect details




































