
Ldpe Plastic Granules
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Translucent |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Packaging | 25kg Bags |
| Usage | Manufacturing LDPE films, bags, and other products |
| Features | High Quality, No Contaminants, Versatile Use, Various Colors, LDPE Bags |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ECO RECYCLERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from ECO RECYCLERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Thane, Maharashtra
Partner
Mr. Ravindra P. Kadam
Address
Survey No. 54, Village Kudavali, Addl. MIDC, Murbad Dist, Thane Thane, Maharashtra, 400605, India
plastic granules in Thane
Report incorrect details





















