
Ldpe Plastic Granules
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding, coating applications |
| Features | Easy process, Recyclable, High purity, Versatile use, Cost effective |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
12
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Parveen Bansal
Address
Plot No. F-24/90, Sector-7, Rohini, Near Kapil Banquet, Delhi, Delhi, 110085, India
plastic granules in Delhi
Report incorrect details
































