
Ldpe Plastic Granules - High Impact Resistance, Excellent Tensile Strength, Fatigue Resistant, Lightweight
Price: 95 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
200 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Density | 0.91-0.94 g/cm³ |
| Melting Point | 105-115 °C |
| Color | White |
| Shape | Granular |
| Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25 kg bags |
| Features | Impact Resistance, Tensile Strength, Fatigue Resistance, Light-weight |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PLAST-O-FINE INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from PLAST-O-FINE INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFP6986G3ZU
Certification
AAR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFP6986G3ZU
Gandhidham, Gujarat
Director
Mr. Vivek Agarwal
Address
Plot No.35, Meghpar Borichi, Anjar, Kutch, Gandhidham, Gujarat, 370110, India
plastic granules in Gandhidham
Report incorrect details








































