
Ldpe Plastic Granule By Universal Export
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Translucent |
| Density | 0.91 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-4 g/10 min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film production, coating, injection molding |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Universal Export has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Universal Export at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Dilip Surani
Address
No.60/718, Vaishali Flat, Bapunagar, Ahmedabad, Gujarat, 380024, India
ldpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details




































