
Ld Plastic Granules
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Shreeji Polymer
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 0.91 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Bottles, jars, dustbins, toys |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Long life, Impact resistant, Recyclable, Pure granules, Versatile use |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Ton/Month |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | As per client requirement |
Company Details
About our company Often when it comes to purchasing commodities, people generally go to sellers who have experience. But off late, even these providers are selling tampered products. So what do you do when you need the right quality granules for your business? Come to Shreeji Polymer, and experience an array of products which the world has never seen before! Established as a Manufacturer and Supplier in the year 2016, our organization offers a excellent range of Reprocessed LD Granules, HM Granules, Reprocessed HD Granules among various other items. Made using the finest array of polymers, colors and many other raw materials, such g
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Valsad, Gujarat
Proprietor
Mr. Heetkhant
Address
Plot No-814, New Gidc, Behind Sinography, Gundlav, Valsad, Gujarat, 396001, India
ld plastic granules in Valsad
Report incorrect details




























