
Ld Plastic Granules
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Pawan Plastic
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Light Amber |
| Density | 920 kg/m³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Tensile Strength | 10-15 MPa |
| Usage | Molding, extrusion, sporting goods, consumer goods, gaskets, healthcare, automotive parts |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High stability, Precise melting, Excellent stiffness, Wide usage, Safe packaging |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD) |
| Packaging Details | Standard |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAXPG2109H1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAXPG2109H1ZO
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Tapish Garg
Address
Plot No.H-1403, DSIIDC, Narela Industrial Area, Narela, Delhi, Delhi, 110040, India
ld granules in Delhi
Report incorrect details








































