
Ld Granules - High-quality Polymer Material | Made With Optimum Raw Materials And Advanced Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 0.91 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-10 g/10 min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film blowing, injection molding, roto-molding |
| Features | High quality, Cost-effective, Versatile use, Easy processing, Durable, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Nav Bharat Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Nav Bharat Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1980
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Prateek Jain
Address
3055/222 Chander nagar, Tri Nagar, Delhi, Delhi, 110035, India
ld granules in Delhi
Report incorrect details








































