
Ld Granules - Multi-color, Easy To Process With Water Soluble Properties | Ideal For Electronics, Plastic Bags, Containers, And Household Items
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Usage | Manufacturing electronic components, plastic bags, containers, and household items |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Easy processing, Water soluble, Various colors, Bulk available, Versatile uses |
Product Overview
Key Features
Features:
Available in different colors
Easy to process
Water soluble
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NIRMAL SAI INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from NIRMAL SAI INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AXEPK5608H1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AXEPK5608H1ZE
Greater Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Sunil Kumar
Address
Plot No 181, Udyog Kendra-2, Eco Tech-3, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201308, India
ld granules in Greater Noida
Report incorrect details



































