
Ld Dana - Superior Quality Material, Innovative Processing Technology | High Demand, Cost-effective Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Plastic Pellets |
| Color | Light Green |
| Material | LDPE |
| Size Range | 2-5 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Density | 0.92 g/cm³ |
| Usage | Injection molding, extrusion, film production |
| Melt Flow Index | 2-4 g/10min |
| Features | High quality, Cost effective, Durable material, Easy handling, Precise molding |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, hindustan trading house has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from hindustan trading house at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Name
Sumit Sharma
Address
null Delhi, Delhi, 110085, India
ld granules in Delhi
Report incorrect details

































