
Ld Dana - Superior Quality Polyethylene Material | High Purity, Innovative Manufacturing Process
Price: 65.00 INR / Kilograms
(65.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Green |
| Material | LDPE |
| Density | 0.91-0.94 g/cm³ |
| Melting Point | 110-115 °C |
| Tensile Strength | 15-25 MPa |
| Elongation at Break | 200-400% |
| Packaging | 25 kg bags |
| Features | High Quality, Durable, Cost-effective, Recyclable, Versatile |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | Singla Plastic |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Price | 65.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Singla Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Singla Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Vijay Singla
Address
Plot No. E-292, Sector 2 Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
plastic granules in Delhi
Report incorrect details

































