
Ir Camera Night Vision Dome Camera
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | Sony CCD |
| Resolution | 752x582 |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux |
| Lens | 6.00mm |
| IR Range | 20 meters |
| Power Supply | 12V 1A |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Video Output | BNC |
| Housing Material | Metal |
| Color | Gray |
| Usage | Security surveillance in low-light conditions. |
| Features | Night Vision, IR Illumination, High Resolution, Dome design, Easy Installation, Reliable performance, Weatherproof casing |
Product Overview
Key Features
Sony1/3 Super HAD CCD High Resolution
Effective Picture PAL 752*582
Horizontal Resolution 520 TVLInes
Minimum Illumination 00.01 Lux @ F1.4
Automatic Exposure Yes
Automatic White Balance Yes
Automatic Gain Control Max
Lens Furnished 6.00mm / F1.4
Automatic Gain Control Yes
Automatic Back Light Compensation Yes
Synchronous System Internal, Nagative Sync
Video Output 1Vp-p Composite Video / 75 ohm BNC Connector
Power Supply DV12v /1Amp
Automatic Night Mode IR Range 20Mtr.
Operating Temperature -10C~50C
Company Details
"welcomes you! very glad to inform our Company Techfinder Electronics Private Limited Established Incorporated in the year 2009. at Surat, Gujarat, India. our speciality is electronic security systems integrators and solution provider company, as like Cctv Camera, Ip Camera, Network Camera, Digital Video Recorder, Network Video Recorder, DVR, NVR, WiFi Camera, Home Automation, Digital Lock, GPS, Video Intercom, also we are manufacturers of Cctv Camera under brand name Vision expert. well performing our dealers, distributors, suppliers, retail shop, wholesalers and other Online Store across in india. wide customisation range available for micro, mini and machine vision camera provide to customer with lowest price for detail please our store"
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AADCT2039G1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AADCT2039G1ZN
Surat, Gujarat
Director
Mr Ritesh K Parekh
Address
F-28, 29, 30, 1st Floor, Shree Rudraksha Bhavan, Near Homeo Pathic College, Navjeevan Circle, Udhna-Magdalla Road, Surat, Gujarat, 395007, India
night vision dome camera in Surat
Report incorrect details
































