
Ir Camera - High-quality Materials , Durable Performance With Market-leading Specifications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Thermal |
| Resolution | 640x480 |
| Frame Rate | 30Hz |
| Weight | 5kg |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 300x100x150 mm |
| Usage | Security and surveillance applications, industrial process monitoring. |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| Compliance | IP66 |
| Features | Thermal imaging, High resolution, Remote monitoring, Superior quality, Durable design, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Safe Zone Fire & Security System has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Safe Zone Fire & Security System at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Jayakumar
Address
Plot No. 370, 6th Block, Rajkumar Road, Bengaluru, Karnataka, 560010, India
infrared camera in Bengaluru
Report incorrect details









































