
Ir Camera - Lens Sizes 1.8mm To 16mm | Range Up To 20 Meters With 20 Ir Leds
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Lens Size | 1.8-16mm |
| IR LEDs | 10-20 |
| Range | 10-20m |
| Housing Material | Metal |
| Power | 12V |
| Resolution | 480TVL |
| Usage | Security surveillance, nighttime monitoring |
| Weight | 0.5kg |
| Dimensions | 150x75x75mm |
| Features | Night Vision, Long Range, Wide Angle, Easy Install, Reliable Detection |
Product Overview
Key Features
* Lens Size - 1.8/2.48/3.6/6/8/12/16mm
* C Range 10 meter(10 I.R Led) to 20 meter(20 I.R Led)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ELECTRONIC EYE SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from ELECTRONIC EYE SYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Managing Director
Mr. Sanjay Khatri
Address
208 A/3, Savitri Nagar, Near Malviya Nagar, Opp. Syndicate Bank, New Delhi, Delhi, 110017, India
Report incorrect details










































