
Iphone Portable Power - Li Polymer Battery 113x66x21mm | 1900mah Capacity, 500 Cycle Life, Portable Slim Design
Price: 24489 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Li Polymer battery |
| Capacity | 1900mAh |
| Weight | 66.5g |
| Dimensions | 113×66×21(mm) |
| Output voltage | 5V |
| Output current | 700 mA max |
| Cycle life | 500times |
| Features | Extended battery life, Portable charging, Slim design, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Weight: 66.5g
Capacity: 1900mAh
Cell type: Li Polymer battery
Dimension:113A 66A 21(mm)
Output voltage:5V
Output current:700 mA max
Cycle life: 500times
Function& character:
power check& indication
power switch
protective and powerful
Signature:
Standby Time a Up to 380 hours
Talk Time a Up to 6.5 hours on 3G | Up to 12 hours on 2G
Internet Use a Up to 6.5 hours on 3G | Up to 7 hours on Wi-Fi
Audio Playback a Up to 28 hours
Video Playback a Up to 8 hours
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hong Kong Saip Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Hong Kong Saip Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Carlos Lee
Address
R0 705, Block B, Binghai Building, Baoan centre district, Shenzhen, Guangdong, 518101, China
ups battery in Shenzhen
Report incorrect details


































