
Iphone Portable Power Pack
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Power Pack |
| Dominant Color | Black |
| Capacity | 1700 mAh |
| Weight | 58 g |
| Dimensions | 62x59x12.4 mm |
| Output Voltage | 5V |
| Output Current | 700 mA |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Cycle Life | 500 times |
| Usage | Charges iPhones and similar devices for extended use |
| Features | Portable power, Compact design, Long battery life, Easy to use, iPhone compatible |
Product Overview
Key Features
Weight: 58g
Capacity: 1700mAh
USB build in
Cell type: Li Polymer battery
Dimension:62A 59A 12.4(mm)
Output voltage:5V
Output current:700 mA max
Cycle life: 500times
Function& character:
power check& indication
plug and play
Streamline
Signature:
Standby Time a Up to 320 hours
Talk Time a Up to 5 hours on 3G | Up to 11 hours on 2G
Internet Use a Up to 5 hours on 3G | Up to 6 hours on Wi-Fi
Audio Playback a Up to 24 hours
Video Playback a Up to 7 hours
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hong Kong Saip Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Hong Kong Saip Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mr. Carlos Lee
Address
R0 705, Block B, Binghai Building, Baoan centre district, Shenzhen, Guangdong, 518101, China
portable battery pack in Shenzhen
Report incorrect details




























