
Induction Casting Machine - High Grade Raw Material, User Friendly Design | Optimum Quality, Corrosion Proof, Reliable And Durable
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Steel |
| Dimensions | 48x24x36 inches |
| Weight | 150 kg |
| Temperature Range | 1000°C |
| Usage | Jewelry casting, bangle production |
| Features | Easy install, User friendly, Durable machine, Optimal quality, Corrosion proof |
Product Overview
Key Features
Induction Casting Machine :-
We MICRO ELECTRIC COMPANY are the manufacturer of different type of machinery for Jewelry and Metal. Induction Casting Machine manufactured and supplied by us are highly appreciated and demanded by our esteemed clients for its optimum quality and excellent performance. It is Widely used by bangle producing industries. Processed with high grade raw material, we are providing these machine at reasonable leading market rates.
FEATURE :-
Optimum in quality
Easy to install
User friendly
Corrosion proof
Dimensionally accurate
Reliable and highly durable
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MICRO ELECTRIC COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from MICRO ELECTRIC COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
7
Establishment
1995
GST NO
24AFOPT7849D1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AFOPT7849D1ZX
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Chhagan Patel
Address
Jilla Garden Main Road, Behind Shiv Krupa Weigh Bridge, Bapunagar, Rajkot, Gujarat, 360002, India
metal casting machinery in Rajkot
Report incorrect details






























