
Indramat Ds2.1-w100-d - Used Condition | Compact Size, Enhanced Safety, Advanced Diagnostics, High Speed, Precise Control, Low Maintenance
Price: 23520.00 INR / Piece
(21000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
31000.00 INR / Piece
Weight :
15.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Compact size, Easy installation, Low maintenance, Reliable operation, Flexible configuration, Precise control, Advanced diagnostics, Enhanced safety, Cost-effective |
| Operating Temperature | 0C to +40C |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Humidity % | Max 90% RH Non-Condensing |
| Overheating Protection | YES |
| Efficiency | High |
| Connector Type | Terminal Block |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Insulation Material | Industrial Grade Insulation |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Highly Reliable, Compact Design, Easy To Install |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Grey |
| Product Type | Drive Controller |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230/400 V AC |
| Output Type | Digital / Analog |
| Dimension (L*W*H) | 390 x 260 x 90 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 230/400 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Metal |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | INDRAMAT DS2.1-W100-D |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| GSTIN | 12% |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | INDRAMAT |
| Returnable | No |
| Weight | 15.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 14.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 28.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 23.00 cm |
| MRP | 31000.00 INR |
| Color | Grey |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
servo drive repair in Bhavnagar
Report incorrect details










