
Indoor Servo Voltage Stabilizer
Price: 36000.00 INR / Piece
(36000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Output Current | Up to 40A |
| Input Voltage | 340v-480v |
| Output Voltage | 415v |
| Efficiency | 97% |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Current | Other, Variable as per load |
| Weight | Approx. 130-150 kg |
| Ambient Temperature | -10C to 50C |
| Degree of Protection | IP20 |
| Control System | Microcontroller Based |
| Usage | Other, Industrial |
| Design | Floor Mounted |
| Insulation Resistance | > 2 M |
| Voltage Protection | Over Voltage Protection |
| Display | Other, Microcontroller Digital Display |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 900x600x1200 mm |
| Rated Power | 30 KVA |
| Current Type | AC |
| Waveform Distortion | Nil |
| Product Type | Indoor Servo Voltage Stabilizer |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 36000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Servo Power Technologies Established as a Partnership firm in the year 2018, we “Servo Power Technologies” are a leading Manufacturer of a wide range of Servo Stabilizers,Voltage Stabilizers etc.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AFHFS7194H1ZK
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AFHFS7194H1ZK
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Jaydeepbhai Bhuva
Members since
1 Years
Address
No. 510, 5Th Floor, Rythem Plaza, Nikol Gam Road, Ahmedabad, Gujarat, 380049, India
servo voltage stabilizer in Ahmedabad
Report incorrect details

































