










Hdpe Pressure Pipe - Application: Portable Water Supply
Price: 47.20 INR / Piece
(40.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
47.20 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
Product Specifications
| Diameter | 20 mm To 630mm Millimeter (mm) |
| Pressure Ratings | 2.5 kgf/cm2 To 20 kgf/cm2 |
| Feature | Portable water supply, Irrigation/ Agriculture |
| Corrosion Resistant | yes |
| Pipe Type | HDPE |
| Material | HDPE |
| Working Presssure | 2.5 kgf/cm2 To 20 kgf/cm2 |
| Pressure | 2.5 kgf/cm2 To 20 kgf/cm2 kgf/cm2 |
| Dimension (L*W*H) | 20 mm To 630mm Millimeter (mm) |
| Material Grade | PE63, PE80,PE100 |
| Fittings | Elbows, Tees, Reducers, Couplings, Flanges, Caps Nipples |
| Color | Black |
| Application | Portable water supply, Irrigation/ Agriculture |
| Life Span | 40 |
| Features | Portable water supply, Irrigation/ Agriculture |
| Usage | Portable water supply, Irrigation/ Agriculture |
| Product Type | PIPE |
| Shape | Round |
| Standard | ISO 9001:2015, IS 4984:1995, IS 14333:1996, IS 14151(Pt-2):2008, DIN 8074, DIN 8075, ISO 4427 |
| Connection Type | Butt Fusion |
| Length | 6/12/Coil Meter (m) |
| FOB Port | Mundra |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 800000 Per Year |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2015, IS 4984:1995, IS 14333:1996, IS 14151(Pt-2):2008, DIN 8074, DIN 8075, ISO 4427 |
| Color | Black |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 12.00 cm |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 500 |
| Stock Quantity | 75001 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 6.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 1.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 40.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | actual |
| Brand Name | Elegant |
| MRP | 47.20 INR |
| Minimum Ordered Packs | 500 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
90
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAAFE5582D1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAAFE5582D1ZR
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Naimishbhai Patel
Members since
17 Years
Address
6, Rajputpara, Lohana Boarding, Rajkot, Gujarat, 360001, India
hdpe water pipe in Rajkot
Report incorrect details


































