
Hdpe Plastic Pipes - Durable And Sturdy Design | Optimized Performance With Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-20 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 6m |
| Color | Black |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Features | Durable, Sturdy, Easy Installation, High Strength, Corrosion Resistant |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Krishna Polymach Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Krishna Polymach Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1999
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Managing Director
Mr. Hemant Kumar Tulsyan
Address
No. 86-L, Kiadb Industrial Area, Jigani, Anekal Taluk, Bengaluru, Karnataka, 560105, India
polyethylene hdpe pipes in Bengaluru
Report incorrect details









































