
Hdpe Plastic Granules - High Density Polyethylene Material, Versatile Applications And Exceptional Quality
Price: 85.00 INR / Kilograms
(85.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Density | 0.95 - 0.97 g/cm³ |
| Melt Flow Rate | 2 - 10 g/10 min |
| Color | NA |
| Shape | Granules |
| Size | 2 - 5 mm |
| Packaging | Bulk bags, bags |
| Features | High Strength, Durable, Recyclable, Versatile, Cost-effective |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 85.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | Jagdamba Plastics Industries |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jagdamba Plastics Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Jagdamba Plastics Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jodhpur, Rajasthan
Name
Mr. Devendra Singh
Address
F-88-B, Mandore Ind. Area, Jodhpur, Rajasthan, 342001, India
Report incorrect details































