
Hdpe Plastic Granule - High Grade Polymer , Sourced From Authentic Vendors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Plastic product manufacturing |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High density, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alpine Export has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Alpine Export at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Moradabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Asim Raza Khan
Address
236. Sarai Hussainy Begum, Kisroll, P.O.Box 66 Moradabad, Uttar Pradesh, 244001, India
natural ld plastic granules in Moradabad
Report incorrect details

































