
Modern Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter | 20-100mm |
| Length | 100-500m |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Color | Black |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Standards | ISO 4427 |
| Features | Cost-effective, Long life, Impact resistant, Energy efficient, Low installation |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | As per Order |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | North India |
Product Overview
Key Features
HDPE Pipes
Relying on technical experience and knowledge in the pipes and tubing industry, our company is considered as one of the well equipped manufacturers and exporters of HDPE Pipes. Our rolls offer safe and clean water. These products have completely replaced G.I pipes for boring purposes as these are cost effective and longer in life. Lower installation costs, excellent impact strength and energy efficiency are some of the significant features of our offered HDPE Pipes.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MODERN PIPE INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from MODERN PIPE INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1988
GST NO
09AAWFM7311A1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAWFM7311A1Z8
Prayagraj, Uttar Pradesh
Partner
Mr. Rajiv Nayar
Address
C-14, UPSIDC, Naini Industrial Area, Prayagraj, Uttar Pradesh, 211008, India
hdpe rolls in Prayagraj
Report incorrect details




























