
Joshi Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-20 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Durable pipes, High strength, Corrosion resistant, Lightweight material, Easy installation, Long lifespan |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Joshi Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Joshi Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Vivek Joshi
Address
Mouri Plot, Naval Nagar, Main Road, Bunglow Chowk, Opp Surbhi Complex , Rajkot, Gujarat, 360004, India
hdpe plastic pipes in Rajkot
Report incorrect details





































