
Hdpe Pipes - Various Diameters And Lengths | High Durability, Low Thermal Conductivity, Customizable Designs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Length Range | 6-12 m |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Color | Black |
| Wall Thickness | Variable |
| Usage | Water supply, drainage, storage |
| Features | High durability, Low conductivity, Various dimensions, Industrial use, Domestic use |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Less thermal conductivity and elastic modulus
Available in a variety of dimensions
High durability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Huaya has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Huaya at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Laiwu, Shandong
Name
Allen
Address
null Laiwu, Shandong, China
industrial hdpe pipe in Laiwu
Report incorrect details

































