
Hdpe Pipes - Durable High-density Polyethylene , Dimensional Accuracy & Hassle-free Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter | 20-1000 mm |
| Pressure Rating | 6-25 bar |
| Length | 6-12m |
| Color | Black |
| Standard | IS 4984 |
| Usage | Water supply, drainage, gas distribution |
| Features | Durable pipes, Easy install, Precise dimensions, Nominal price, High quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EPC Industries Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from EPC Industries Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
400
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACE2659J1ZI
Certification
ISO 9000-2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACE2659J1ZI
Nashik, Maharashtra
Name
Mr. S. R. Phartale
Address
H -109, MIDC AMBAD, Nashik, Maharashtra, 422010, India
hdpe water pipe in Nashik
Report incorrect details










































