
Shand Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter | 20-100mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 50-100m |
| Color | Black |
| Standard | ISO 4427 |
| Usage | Irrigation, water supply, drainage |
| Features | Easy installation, Low friction, Power saving, Economical, Durable pipes |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shand Group has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Shand Group at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
1000
Establishment
1977
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Lead Management Executive
Mr Raja Saha
Address
No. 52, 7th Cross, Wilson Garden, Bengaluru, Karnataka, 560027, India
hdpe water pipe in Bengaluru
Report incorrect details

































