
Hdpe Pipes - High Density Polyethylene, Versatile Sizes And Dimensions For Various Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Length | 6m |
| SDR | 11 |
| Compliance | ISO 4427 |
| Usage | Water supply, irrigation, drainage and other industrial applications |
| Features | High Density, Durable pipes, Various sizes, Superior quality, Long lasting |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kothari Agritech Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Kothari Agritech Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Regional Manager
Mr. P. Raghupathy
Address
Plot No A-23, Road No 1, Ida, Nacharam, Hyderabad, Telangana, 500076, India
hdpe pipe machine in Hyderabad
Report incorrect details









































