
Gayatri Hdpe Pipes - Hdpe 20-100mm Brown, 6m | High Strength, Durable, Corrosion Resistant, Lightweight, 10-16 Bar Pressure
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Brown |
| Diameter Range | 20-100 mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Length | 6m |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply and drainage systems, irrigation and other industrial applications |
| Features | High Strength, Durable, Corrosion Resistant, Lightweight, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Gayatri Trading Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Gayatri Trading Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1972
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhopal, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Nidhish Maheshwari
Address
7, J.K. BUILDING, HAMIDIA ROAD, Bhopal, Madhya Pradesh, 462001, India
hdpe water pipe in Bhopal
Report incorrect details
































