
Elite Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-100 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 50-1000 m |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Features | High Durability, Rust Resistant, Easy Install, Reliable Pipes, Competitive Price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Elite Industrial Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Elite Industrial Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAEFE1156H1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAEFE1156H1ZO
Secunderabad, Telangana
Director
Mr. Murtaza
Address
Dr.No.5-1-235, Shop no. 7, Ganji Commplex, Hill Street, Ranigunj, Secunderabad, Telangana, 500003, India
hdpe water pipe in Secunderabad
Report incorrect details


































