







Hdpe Pipe Welding Machine Frequency: 50hz Hertz (Hz)
Price: 51330.00 INR / Piece
(43500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
52000.00 INR / Piece
Weight :
30.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power | 220 Volt (v) |
| Frequency | 50hz Hertz (HZ) |
| Rod Diameter | 40MM-160MM |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Weight | 30 Kilograms (kg) |
| Type | Hand Operated |
| Condition | New |
| Welding Area | HDPE Square Meter (m2) |
| Input Current | 220 |
| Main Domestic Market | Himachal Pradesh, Uttarakhand, Daman and Diu, Dadra and Nagar Haveli, Lakshadweep, All India, South India, Tripura, Pondicherry, Meghalaya, East India, Andhra Pradesh, Rajasthan, Chandigarh, Maharashtra, Goa, Punjab, Telangana, Bihar, West Bengal, Madhya Pradesh, Andaman and Nicobar Islands, Tamil Nadu, Jharkhand, Assam, Manipur, Sikkim, Nagaland, Arunachal Pradesh, Mizoram, Jammu and Kashmir, Haryana, Delhi, Gujarat, Uttar Pradesh, Karnataka, North India, Kerala, Central India, Odisha, West India, Chhattisgarh |
| Currency | INR |
| MRP | 52000.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Weight | 30.00 Kilogram |
| Brand Name | STANDARD |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Shipping Rate | 10.00 |
| Price | 43500.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
At RJ INTERNATIONAL, we define the future of heavy industry by leveraging over 80 years of expertise. Established in 1940, we have evolved from a local stalwart into a global powerhouse in the Iron & Steel and Industrial Machinery sectors. We specialize in delivering comprehensive Industrial and Factorial Solutions, acting not just as a manufacturer and exporter, but as a strategic partner in our clients' supply chains. We combine our deep-rooted commitment to quality and client satisfaction with sustainable manufacturing practices and cutting-edge logistics, ensuring that our precision-engineered products reach every corner of the globe with speed, reliability, and technical excellence.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
1940
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19ATPPJ7597K2ZJ
Payment Mode
Wallet & UPI, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ATPPJ7597K2ZJ
Kolkata, West Bengal
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Vevek Jaiswaal
Address
B No. 81/1, Madan Mohan Burman Street, Opposite College Street Bata, Kolkata, West Bengal, 700007, India
hdpe pipe welding machine in Kolkata
Report incorrect details
































