
Hdpe Pipe Fitting - Durable Hdpe Material, Low Maintenance, Lead Proof Reliability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Size Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Standards | ISO 4427 |
| Temperature Range | 0-40°C |
| Usage | Water distribution networks, irrigation systems, and industrial fluid transfer. |
| Features | Durable, Low maintenance, Lead-free, Reliable, Water supply, Housing projects |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Acrow Plast has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipe Fittings in bulk from Acrow Plast at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
1980
GST NO
27AACPP6606P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACPP6606P1Z7
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Pradeep Pathare
Address
80/739, R.A.Nagar, Ghatkopar (East), Mumbai, Maharashtra, 400075, India
pe pipe fitting in Mumbai
Report incorrect details









































