
Hdpe Pipe Coils - Hdpe Material, 20-100mm Diameter, 100-500m Length, Black Color | Durable, Fluid Transport, Cost-effective, Easy Install, 6-16 Bar Pressure Rating, Is 4984 Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Coil Length | 100-500m |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Color | Black |
| Usage | Water supply, chemical transport, irrigation |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Durable pipes, Fluid transport, Wide usage, Cost-effective, Easy install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shiv Sagar Pipe Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Shiv Sagar Pipe Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Girish Shingala
Address
65/66, United Industrial Estate, Dharma Super Market, Beside CNG Petrol Pump, Kim, Surat, Gujarat, 394110, India
Report incorrect details

























