
Hdpe Pipe Coil - Superior Quality Material, Customizable Sizes, Industry-compliant Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Coil Length | 100-500m |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Color | Black |
| Usage | Irrigation systems, water supply, drainage |
| Standards | IS 4929 |
| Features | Durable, Lightweight, Flexible, Corrosion-resistant, Easy installation, Long lifespan |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Mohit Polytech Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Mohit Polytech Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AADCM8420G1ZJ
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cheque, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AADCM8420G1ZJ
Jaipur, Rajasthan
Director
Mr. Sarwan Sharma
Address
Plot No. - F- 139, Road No. - 6, Riico Industrial Area, Bindayaka, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
hdpe coil pipe in Jaipur
Report incorrect details








































