
Hdpe Pipe
Price: 100 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
60000 Meter
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Length | 6m to 12m |
| Thickness | Up to 11.4mm |
| Diameter | 20mm to 1200mm |
| Standard | ISO Certified |
| Manufacturing Process | Hot Melting |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, Long Life, Easy Installation, Cost Effective, Leak Proof, Durable, Flexible, Lightweight, Low Friction |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
About Our Company For a manufacturing concern the prime focus must always be the quality of the range that it pledges to present in the market. This is what we, Wapro Electronics Industries Pvt. Ltd., believes in. Doing so, we constantly put our 100℅ into manufacturing the best for our clients. Owing to this, we have become globally acclaimed name in the sector. No other company comes close to the level of perfection with which we fulfill our quality, punctuality and other business commitments. While focusing on the same, we successfully make deliveries of premium grade Wapro ACs, Wapro Air Coolers, Amplifiers, Atta Chakki, etc. The deliveries of such quality offerings are made promptly making no delays. This helps our enterprise in pleasing customers and becoming their preferred
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Sangli, Maharashtra
Director
Mr. Prasad Waghmode
Address
Gat No. 980, Biroba Mandir Yelavi, Tq: Tasgaon, Sangli, Maharashtra, 416312, India
agricultural hdpe pipes in Sangli
Report incorrect details


































