



Mild Steel Hdpe Packing Machine
Price: 396000.00 INR / Unit
(396000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | HDPE Packing Machine |
| Material | Mild Steel |
| Driven Type | Electric |
| Machines Type | Packaging Machine |
| Production Capacity | 1200-1800 pouch/hour |
| Weight | Approx. 420 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2300 x 900 x 1350 mm |
| Power | 2.2 kW |
| Input Power | Single Phase |
| Voltage | 220V |
| Electric Current Type | AC |
| Automatic Grade | Automatic |
| Condition | New |
| Packaging Material | HDPE Film |
| Filling Capacity | 200-1000 ml |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Control System | PLC Controlled |
| Delivery Time | 1 Week |
| Supply Ability | 20-25 Per Month |
| Packaging Details | Standard |
| Main Export Market(s) | Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Price | 396000.00 |
| Selling Price | 396000.00 |
| Brand Name | SIGMA INSTRUMENTATION |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AJEPP9492N1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AJEPP9492N1ZE
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Naresh Patel
Address
25, Shreenathji Estate, Vatva, GIDC, Phase-1, Near BSNL Exchange, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
automatic packaging machines in Ahmedabad
Report incorrect details










































