
Hdpe Leak Proof Container - Capacity: 5 Litres
Price: 5.90 INR / Piece
(5.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
5.90 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
5000
Minimum Pack Size :
5000
In Stock
Product Specifications
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Heat Resistance | Yes |
| Capacity | 5 Litres |
| Technics | Blow Moulding |
| Surface Finishing | Smooth, Matt Finish |
| Color | White with Blue Cap |
| Logo | Customizable |
| Style | Screw Cap |
| Product Type | HDPE Leak Proof Container |
| Shape | Rectangular |
| Load | Suitable for liquid and semi-liquid storage |
| Plastic Type | HDPE |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 240mm x 180mm x 340mm |
| Supply Ability | 500000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Pkg Box Breadth | 5.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Color | White with Blue Cap |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 5.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | actual |
| Weight | 50.00 Gram |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Price | 5.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SHIV SHAKTI INDUSTRY |
| MRP | 5.90 INR |
| Mop | 5000 |
| Stock Quantity | 5000 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 5000 |
| Minimum Ordered Packs | 5000 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07APMPS2268B1ZS
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07APMPS2268B1ZS
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Puneet Yadav
Members since
9 Years
Address
Block-C-175, Sec.-5, DSIIDC Bawana Industrial Area, Delhi, Delhi, 110039, India
plastic containers in Delhi
Report incorrect details










































