
Hdpe Plastic Container - Customized Sizes , Heat Repellent, Flexible Opening, Crack Resistant, Air-tight Sealing
Price: 5.90 INR / Piece
(5.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
5.90 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
5000
Minimum Pack Size :
5000
In Stock
Product Specifications
| Surface Finishing | Smooth |
| Material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Style | Screw Cap Bottle |
| Product Type | HDPE Plastic Container |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 8 cm x 8 cm x 18 cm |
| Heat Resistance | Yes |
| Logo | Customizable |
| Plastic Type | HDPE |
| Capacity | 500 ml |
| Load | Light to Medium |
| Technics | Blow Molding |
| Supply Ability | 500000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Returnable | No |
| Price | 5.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 5.00 cm |
| Weight | 50.00 Gram |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 5000 |
| Color | White |
| Shipping Type | actual |
| MRP | 5.90 INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 5.00 cm |
| Brand Name | SHIV SHAKTI INDUSTRY |
| Stock Quantity | 5000 |
| Mop | 5000 |
| Minimum Ordered Packs | 5000 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07APMPS2268B1ZS
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07APMPS2268B1ZS
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Puneet Yadav
Members since
9 Years
Address
Block-C-175, Sec.-5, DSIIDC Bawana Industrial Area, Delhi, Delhi, 110039, India
plastic containers in Delhi
Report incorrect details










































