
Hdpe Granules - Premium Quality Polyethylene Resin | Versatile Applications For Recycling And Manufacturing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion, pipes, containers |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High density, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable, Lightweight |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MITRA POLYMERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from MITRA POLYMERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
M.D.
Mr. S. Narender Naidu
Address
Plot no. 209, IDA phase- V, Navodaya Nagar, Cherlapally, Hyderabad, Telangana, 500051, India
hdpe granules in Hyderabad
Report incorrect details






































