
Hdpe Geomembrane Sheets
Price: 120 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1500 Kilograms
Brand Name :
Mono
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Thickness | 1-3 mm |
| Width | 1-6 m |
| Length | 50 m |
| Color | Black |
| Tensile Strength | ≥20 MPa |
| Usage | Waste containment, landfill liners, canals, reservoirs |
| Features | High tensile strength, Excellent durability, Fluid barrier, UV resistant, Chemical resistant, Cost effective, Easy installation |
| Supply Ability | 40000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1980
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAAPR1078H2ZP
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001:2015,BIS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAPR1078H2ZP
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Bharat Rastogi
Members since
19 Years
Address
A-21, Okhla Industrial Area, Phase-1, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details


























