
Black Hdpe Moisture Proof Membrane
Price: 113.28 INR
(96.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
150.00 INR / Kilograms
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Color | Black |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| MRP | 150.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Moq | 10 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 5000.00 cm |
| Mop | 10 |
| Pkg Box Breadth | 500.00 cm |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Stock Quantity | 10000 |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Brand Name | Anmol |
| Price | 96.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 1.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Color | Black |
| Shipping Rate | 9.00 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Product Unit | 10 Kilograms/Kilograms |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
Available in various specifications, these HDPE sheets are offered at competitive prices.
Moisture Proof Membrane :-
Properties:
HDPE has little branching, giving it stronger intermolecular forces and tensile strength than lower-density polyethylene
It is also harder and more opaque
The lack of branching is ensured by an appropriate choice of catalyst and reaction conditions. HDPE contains the chemical elements carbon and hydrogen
Moisture Proof Membrane :-
Specifications:
Colors: Standard Natural white, Black , other colors on request
Special Features: UV Resistant. Anti Static., Good Electrical Properties
Moisture Proof Membrane :-
Applications:
Our range of HDPE (High Density Polyethylene) owing to their excellent quality meet the demands of:
Insulation
Industrial floor lining
Tanks and Vessel
Vacuum forming ( Pallets etc )
Folding tables
Folding tables
Folding chairs
Storage sheds
Containment of certain chemicals
Corrosion protection for steel pipelines ( Insulation )
Snowboard rails and boxes
Fences
Spinning Cans
Packaging
Moisture Proof Membrane :-
Besides, HDPE is also used for cell liners in subtitle D sanitary landfills, wherein large sheets of HDPE are either extrusion or wedge welded to form a homogeneous chemical-resistant barrier, with the intention of preventing the pollution of soil and groundwater by the liquid constituents of solid waste.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAOFK5615P1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAOFK5615P1ZS
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Santosh Kashyap
Members since
8 Years
Address
Shed No.9, S.No. 494 to 506, 508, 521T, NIDC, Lambha, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
hdpe geomembrane sheet in Ahmedabad
Report incorrect details






























