
Hdpe Flange Pipe
Price: 600.00 INR / Piece
(600.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
708.00 INR / Piece
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
8
In Stock
Product Specifications
| Features | Strong, Durable |
| Color | Black |
| Diameter | 3 Inch (in) |
| Application | Hdpe Flange Pipe |
| Material Grade | PE 100 |
| Product Type | Other, Hdpe Flange Pipe |
| Material | HDPE |
| Shape | Round |
| Standard | Other, ASTM A182 |
| Usage | Industrial |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 18% |
| Color | Black |
| Pkg Box Length | 600.00 cm |
| Price | 600.00 INR (Approx.) |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 40 |
| Shipping Type | free |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| MRP | 708.00 INR |
| Mop | 8 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 8 Piece/Pieces |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 8 |
Product Overview
Key Features
| Size | 3 inch |
| Material | HDPE |
| Usage/ Application | Industrial |
| Pipe Class | Schedule 80 |
| Material Grade | PE 100 |
| Material Standard | ASTM A182 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details
































