
Hdpe Flanges - Application: Industrial
Price: 50.00 INR / Piece
(50.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
59.00 INR / Piece
Weight :
100.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
-100+
Product Specifications
| Grade | Industrial |
| Color | Black |
| Application | Industrial |
| Pressure Ratings | 10 Kg |
| Material | HDPE |
| Feature | Durable |
| Usage | Industrial |
| Shape | Round |
| Product Type | HDPE Flange |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | BOX |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 100 Piece/Pieces |
| Mop | 100 |
| Weight | 100.00 Gram |
| Pkg Box Height | 6.30 cm |
| Pkg Box Breadth | 12.00 cm |
| Stock Quantity | 500 |
| MRP | 59.00 INR |
| Shipping Type | actual |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Currency | INR |
| Price | 50.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 12.00 cm |
| Color | Black |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Moq | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
Product Overview
Key Features
| Material | HDPE |
| Usage/ Application | Industrial |
| Rated Pressure | 10 KG |
| Color | BLACK |
| Thickness | 63 MM - 315 MM |
Company Details
AR INDUSTRIES, Established in 2021 at Noida in Uttar Pradesh, is a leading Manufacturer,Supplier,Wholesaler of Flanges in India. AR INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Hdpe Flanges, AR INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with high-quality Mild Steel Flange, Mild Steel Flanges, Hdpe Slipon Flange, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flanges in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flanges in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details

































