
Hdpe Fabric - High-durability Polyethylene | Economical, Quality-assured Material
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Green |
| Weight | 100gsm |
| Width | 1.5m |
| Thickness | 0.2mm |
| UV Resistance | Good |
| Usage | Ground covers, temporary shelters, and various agricultural applications. |
| Tensile Strength | 1500N/5cm |
| Features | Durable, Economical, High-quality, Versatile |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jugal Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fabrics in bulk from Jugal Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Thane, Maharashtra
Proprietor
Mr. Tarun Palan
Address
Shop No 112, 1st Floor, Block No 1, Emerald Plaza, Hiranandani Meadows, Thane (W), Thane, Maharashtra, 400610, India
hdpe fabric in Thane
Report incorrect details










































