
Hdpe Fabric - High Grade Material Quality | Durable, Versatile, Economical
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Weight | 100gsm |
| Width | 2m |
| Thickness | 0.15mm |
| Tensile Strength | 2000N/5cm |
| Usage | Ground cover, tarpaulins, various applications |
| Features | Durable, Waterproof, Versatile, UV Resistant, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GOVARDHAN POLY-PLAST PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fabrics in bulk from GOVARDHAN POLY-PLAST PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
150
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Director
Mr Harish Ramesh Agarwal
Address
Plot No.112, World Trade Center, Near Parag House, Ring Road, Surat, Gujarat, 395002, India
hdpe fabric in Surat
Report incorrect details


































