
Hdpe Electrofusion Reducer - 63mm Diameter, Pe80 Material Grade, Black Color, Male Connection | Ideal For Plumbing Applications
Price: 590.00 INR / Piece
(500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
8
In Stock
Product Specifications
| Tolerance | A+-0.2 mm |
| Temperature Range | -40AdegC to +60AdegC |
| Sealing Type | Fusion weld |
| Tensile Strength | >20 MPa |
| Connection Type | Electrofusion Socket |
| Flexibility | Medium |
| Color | Black |
| Diameter | 20 mm - 400 mm |
| Yield Strength | >15 MPa |
| Bend Radius | Minimum 10 x pipe OD |
| Product Type | Coupling |
| Material | Plastic |
| Connection | Other, Electrofusion welding |
| Shape | Other, Reducing Coupler |
| Standard | Other, ISO 4427, EN 12201 |
| Surface Treatment | Other, Smooth, untreated |
| Outer Diameter | 20 mm to 400 mm |
| Section Shape | Round |
| Length | Varies by diameter |
| Thickness | 5-25 mm (as per size) |
| Usage | Pipe connecting, flow moderation |
| Rated Pressure | PN10 / PN16 |
| Application | other, Water supply, Gas distribution, Industrial pipelines |
| Material Grade | PE100 / PE80 |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | shivpolymer |
| Color | Black |
| Price Type | fixed |
| Mop | 8 |
| Product Unit | 8 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 50 |
| GSTIN | 18% |
| Moq | 8 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 8 |
| Minimum Order Quantity | 8 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CQGPP3648M1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CQGPP3648M1ZC
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Arvind Patel
Members since
5 Years
Address
69, Gajanan-2, Industrial Estate, Near Kathawada Road No 8, Singarwa Road, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
electrofusion fittings in Ahmedabad
Report incorrect details



































