
Hdpe Drainage Cell - High-durability Waterproof Material, 25 Mm Size With 80% Void Storage Capacity, -30â°c To 120â°c Service Temperature
Price Trend: 120.00 - 150.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
200 Piece
In Stock
Product Specifications
| Machines Type | Manual Installation |
| Load Capacity | Up to 16 t/mA2 |
| Diameter | Cell diameter 45 mm |
| Material Grade | Virgin HDPE |
| Features | Water retention, Root penetration resistance |
| Thickness | 30 mm |
| Application | Roof Gardens, Basements, Planter Boxes, Podiums |
| Usage | Efficient water drainage management |
| Color | Black |
| Form | Cellular Sheet |
| Purity | 99% |
| Installation Type | Interlocking Snap-Fit |
| Product Type | Drainage Cell |
| Main Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Surface Treatment | Smooth |
| Size | 500 mm x 500 mm |
| Weight | 2.08 kg per piece |
| Feature | High compressive strength, Lightweight, Easy installation |
| Shape | Square Grid |
| Supply Ability | 500 Per Day |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRAKASH TECHNO PLAST INDIA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Building & Construction Material & Supplies in bulk from PRAKASH TECHNO PLAST INDIA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
45
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AAFCP7262H1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAFCP7262H1ZD
Krishnagiri, Tamil Nadu
Managing Director
Mr Shankar Narayanan
Members since
9 Years
Address
Plot No. B-3, Sipcot Phase-I, SIDCO Industrial Estate, Hosur, Krishnagiri, Tamil Nadu, 635126, India
drainage cell in Krishnagiri
Report incorrect details


![Modular Drainage Cell [Draincell]](https://tiimg.tistatic.com/fp/1/004/977/modular-drainage-cell-draincell--101.jpg)





















