
Hdpe Blower
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Impeller Diameter | 150-300mm |
| Airflow | 50-1000 m³/h |
| Power | 0.75-15kW |
| Operating Pressure | 500-1000Pa |
| Weight | 10-100 kg |
| Usage | Exhausting corrosive gases and acidic fumes in industrial settings |
| Compliance | CE |
| Features | Corrosion Resistant, High Efficiency, Versatile Use, Durable Design, Acidic Fume Exhaust |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bharuch, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Hemant Arvindlal Modi
Address
Plot No.: 6110/1/C, GIDC Estate, Near FWAC Chowkdi, Bharuch, Gujarat, 393002, India
blower in Bharuch
Report incorrect details

































